Статті присвячені живленню і спортивній дієтології. Корисність тих або інших продуктів, енергетична цінність, замінники їжі, спортивні добавки, корисні поради, аналітика тощо!
Статті присвячені живленню і спортивній дієтології. Корисність тих або інших продуктів, енергетична цінність, замінники їжі, спортивні добавки, корисні поради, аналітика тощо!
Коли розглядаєш фото чемпіонів, мимоволі напрошується думка, що ці хлопці накачали свою "масу" якимось особливим чином. Тим не менше, коли дізнаєшся як тренуються ці монстри, часто не знаходиш нічого незвичайного. То в чому ж секрет успіху?
Почнемо з того, що культуристу, як пожартував Коломбо, треба народитися у відповідній сім'ї. Якщо ти не наділений від природи унікальними фізичними даними, ніякі наукові чудеса, не допоможуть тобі обійти так званих "природжених атлетів". Втім, в цьому сенсі культуризм нічим не відрізняється від інших видів спорту. І там тренери йдуть шляхом відбору унікальних в генетичному відношенні спортсменів.
Однак і вдала генетика - ще не гарантія успіху. Навіть талант і той може зачахнути без грамотних тренувань і збалансованого харчування.
Правди заради треба сказати, що стероїди не є некорисною - з їх допомогою можна і "масу" набавить і скинути зайвий жир. Однак за все це доведеться заплатити безглузду плату. Я раджу всім культурист і особливо початківцям забути про анаболічних гормональних препаратах і засвоїти ось таку просту істину: високі досягнення можливі і без стероїдів. Так, ви не будете набирати "масу" з надзвуковою швидкістю, але, повірте, у результаті ви її всі -таки наберете. Прикиньте самі, що краще: "спалити" печінку або отримати "масу" на 2-3 роки пізніше, але при цьому зберегти зразкове здоров'я?
У підсумку я можу з повною упевненістю сказати: жодна з харчових добавок не зможе викликати такий м'язовий зростання як анаболіки. На жаль, нам усім нічого не залишається, як змиритися з цим безрадісним фактом. Виходить, що до цих пір в бодібілдінгу немає по-справжньому дієвого стимулятора, крім одного, але і він не придатний через свою жахливої шкідливості. До речі, на цей рахунок не варто мати ніяких ілюзій: навмисне створення в організмі підвищеної концентрації одного з найактивніших у біологічному відношенні гормонів не може пройти безслідно. Не випадково ж наші статеві залози виробляють тестостерон в незначних кількостях! Більш того, у міру дорослішання секреція тестостерону зменшується, оскільки анаболічні властивості гормону стають небезпечні. В умовах зниженого імунітету посилення поділу клітин може призвести до їх безконтрольного зростання, тобто до раку. Ми не знайдемо в усьому світі ні одного культуриста, який би брав стероїди і не мучився потім від різного виду пухлин!
Зовсім інша справа - харчові добавки, тим більше, що наука про харчування спортсмена не стоїть на місці і пропонує нам все нові і нові формули. Вони нешкідливі і цілком можуть стимулювати м'язовий анаболізм, нехай і не в таких темпах, як стероїдні препарати.
Природний зростання.
Важливо розуміти, що харчові добавки самі по собі не є прямим стимулятором анаболізму на відміну від стероїдів. Підбираючи харчові добавки, ми отримуємо можливість "настроїти" фізіологію свого організму на потрібний лад, тобто вичавити максимум зі свого природного потенціалу. Повірте, гра варта свічок! Мало хто здогадується про величину своїх прихованих резервів. Мало хто знає, якого величезного приросту м'язової маси можна добитися всього лише за рахунок повноцінного у всіх відносинах харчування.
Добавки і дієта
Для початку треба знайти своє слабка ланка - причину уповільненої м'язового зростання. Можливо, ви просто не правильно тренуєтеся. Тоді добавки вам власне і не потрібні - достатньо скорегувати стиль тренувань. Ну а їли ви ніяк не можете відновитися за цей термін, що пропонують підручники - 1-2 дні, то тут вже дійсно потрібно задуматися про добавки. Але й сдесь існують певні правила.
№ 1
Спочатку переконайтеся, що отримуєте разом з їжею достатньо калорій. Іноді голодування буває прихованим: їсте ви багато, а калорій все-таки не вистачає. Пам'ятайте, що в день вам потрібно не менше 3000, а то і 3500 калорій, одержуваних тільки зі звичайних продуктів харчування. До речі, побутує поширена помилка, ніби недолік натуральних калорій можна відшкодувати за рахунок прийому білково-вуглеводних сумішей. Насправді ж ніякого м'язового зростання не буде, якщо ви до 1500-2000 харчових калорій пріплюсуете навіть така ж кількість білково-вуглеводних калорій, яке багаторазово перекриває денну норму. Калорії калорій відрізняється, і це треба пам'ятати. Самі по собі вони є абстрактною кількісної одиницею, не відображає якості продуктів харчування. Калорії, отримані зі склянки свіжого молока, далеко не рівноцінні калорій білкового продукту на основі т.зв. "Сухого молочного порошку". Так що боротьбу за екстремальну м'язову масу треба починати з приведення в норму свого повсякденного харчування. Що ж до спортивних продуктів, то їх значення не треба переоцінювати. Не випадково їх же ще називають "харчовими добавками".
№ 2
Споживайте більше протеїну. Правда, ця вказівка має сенс тільки в тому випадку, якщо ви інтенсивно тренуєтеся. Високі фізичні навантаження викликають катаболізм - розпад білкових клітин. У фазі відновлення організм компенсує втрати посиленим м'язовим зростанням. Якщо ви будете є мало протеїну, то цьому процесу не вистачить вихідного будівельного матеріалу - амінокислот.
Звичайно, кращим джерелом амінокислот є натуральні білкові продукти. Проте на додаток до них потрібно обов'язково приймати і штучні протеїнові суміші.
Довгий час офіційна медицина наполягала на тому, що порошковий протеїн шкідливий, оскільки перевантажує нирки. Зокрема, рекомендована лікарями, щоденна норма протеїнових складена також і з урахуванням ниркової функції. Однак більш пізні дослідження показали, що організм спортсмена здатний без шкоди для себе засвоювати й більші кількості протеїнів. Сьогодні культуриста рекомендують приймати до 3 грам протеїнів на 1 кілограм власної ваги, а деякі тренери радять підвищити цей обсяг навіть до 8 грам. Однак прийом мега доз протеїну носить досить ризикований характер і повинен проводитися тільки в умовах лікарського контролю.