Статті присвячені живленню і спортивній дієтології. Корисність тих або інших продуктів, енергетична цінність, замінники їжі, спортивні добавки, корисні поради, аналітика тощо!
Статті присвячені живленню і спортивній дієтології. Корисність тих або інших продуктів, енергетична цінність, замінники їжі, спортивні добавки, корисні поради, аналітика тощо!
Вивченню ролі системи бета-агоністів у контролі відкладення жирового прошарку, м'язової гіпертрофії, реакції організму на фізичне навантаження за останні 10 років було присвячено велику кількість наукових робіт. Для початку потрібно сказати, що система бета-агоністів в організмі є однією з найважливіших сигнальних систем. Щоб зрозуміти, як система бета-агоністів працює і яку роль в цій роботі відіграють кофеїн, ефедрин і аспірин, потрібно спочатку розібратися що з себе представляють бета-агоністи і чим вони займаються.
На поверхні багатьох кліток організму (ми в даному випадку розглядаємо м'язові та жирові тканини) розташовані бета-рецептори. Ці бета-рецептори захоплюють і утримують речовини, які називаються бета-агоністами (адреналін і норадреналін).
Коли бета-агоніст захоплюється бета-рецептором, останній ініціює серію хімічних реакцій, які приводять до вироблення активної речовини, яке займається перенесенням інформації, C-AMP (Сі-ЕйЕмПі). C-AMP у свою чергу активізує ферменти, які насичують фосфором (phosphorylate) протеїни. Чим це цікаво? Багато хто з цих протеїнів є ферментами і насичення фосфором активізує одні з цих ферментів і деактівізірует інші. У жирових клітинах активізуються ферменти, які ініціюють ліполіз (розщеплення жиру). У клітинах м'язових тканин активізуються ферменти, що прискорюють метаболізм і викликають ланцюжок інших важливих реакцій, які контролюють зростання м'язових тканин, тип цих тканин і загальну концентрацію ферментів. А яким чином в цю систему вклинюються ефедрин, кофеїн і аспірин?
Ефедрин підсилює вироблення бета-агоністів і навіть сам виступає в ролі бета-агоніста. Кофеїн стримує розпад C-AMP. Аспірин пригнічує негативну зворотний зв'язок, який може зменшити вироблення бета-агоністів. Таким чином, три ці речовини, що приймаються разом, покращують роботу системи бета-агоністів на трьох або чотирьох її стадіях.
Роль ефедрину як ліполізного агента відома вже деякий час. Доведено, що прийом терапевтичних доз ефедрину може бути помірно ефективний при лікуванні ожиріння. Проблема полягає в тому, що початковий ефект ліполізу при застосуванні ефедрину дуже скоро зникає за рахунок негативної дії механізму зворотного зв'язку. Для вирішення цієї проблеми в призначуваний набір ліків додавалися різні додаткові компоненти, у тому числі кофеїн і аспірин. У результаті вийшла дуже ефективна комбінація для боротьби з ожирінням (призначені дози становили 20 мг ефедрину, 30 мг кофеїну і 80 мг аспірину, що грубо можна порівняти з прийомом однієї стандартної таблетки ефедрину, чашки кави і таблетки аспірину). Фактично, з плином часу ефект від застосування комбінації Е-К-А (ліполіз) не тільки не зменшувався, як це буває з більшістю медикаментів, але навіть посилювався. Дія Е-К-А було оцінено з точки зору позитивних і негативних ефектів. До позитивних ефектів віднесли ліполіз і посилення синтезу протеїну (люди, що приймали Е-К-А, набрали більше м'язової маси, ніж ті, хто брав плацебо).
Що цікаво, позитивний ефект не зникав з плином часу. Небажані ефекти, прискорене серцебиття і тремор, тривали кілька днів і зникали без сліду. Фактично, після річного курсу брали не відчували небажаних побічних ефектів, але продовжували відчувати позитивний вплив у вигляді ліполізу та синтезу протеїну. На сьогоднішній день залишається неясним, як Е-К-А діє на здорових дорослих людей, що займаються фізичними вправами. Однак, грунтуючись на тому, що ми знаємо про роботу системи бета-агоністів, позитивний ефект цілком можливий. Важливо також відзначити, що при випробуваннях з великого числа людей відсіялися деяка частина, у якій виявилася несумісність з деякими з препаратів або з Е-К-А в цілому. Таким чином, можна зробити висновок, що для більшості людей курс Е-К-А цілком можливий, але у деяких людей може виникнути несумісність. Перед початком курсу рекомендується порадитися з лікарем.
Система бета-агоністів може викликати інші процеси крім ліполізу і набору м'язової маси. Наприклад, у дослідах з курми, бета-агоністи виявилися набагато сильнішими стимуляторами росту, ніж стероїди. (Хочете вірте, хочете - ні, але птахівники займаються тим самим, чим і ми - вирощуванням все більш м'язистих курчат). Фактично, створюється враження, що бета-агоністи викликають зростання мускулатури без зовнішніх впливів у вигляді фізичних вправ, що вдається далеко не кожному стероїди. Проте в дослідах на щурах бета-агоністи виявилися не так ефективні і про їх вплив на людину залишається тільки здогадуватися. Наприклад, такий відомий бета-агоніст, як Кленбутерол,
може викликати перетворення так званих "повільних" м'язових тканин в "швидкі". Він також запобігає атрофію м'язових тканин з-за вимушену бездіяльність.
Інші дослідження показують, що бета-антагоністи (активні речовини, які блокують бета-рецептори і утримують їх від роботи) викликають атрофію м'язів за рахунок перетворення "швидких" м'язових тканин в "повільні". Ці дослідження показують, що бета-агоністи можуть грати важливу роль в утворенні "швидких" м'язових волокон і в побудові і, можливо, у збільшенні м'язової маси. Не викликає сумнівів, що під час тренування високої інтенсивності виділяються великі кількості бета-агоністів (адреналіну та норадреналіну). Можливо ці бета-агоністи необхідні для стимулювання росту м'язових тканин.
Необхідно відзначити, що деякі бета-агоністи можуть бути небезпечними (наприклад, кленбутерол і кокаїн) і не дозволеними до застосування. Знову-таки, як зазначалося вище, хоча комбінація Е-К-А для більшості людей виявилася нешкідливою (і не забороненої до застосування!), На деяких вона може подіяти неадекватно, тому перед початком курсу настійно рекомендується консультація з лікарем.